دانش - فناوری - جدیدترین اخبار ایران و جهان | پایگاه خبری جام جم

فناوری
آبادیران؛ گامی به سوی توسعه پایدار ایران

«جام‌جم» از تأثیرات برگزاری برنامه ملی آبادیران گزارش می‌دهد

آبادیران؛ گامی به سوی توسعه پایدار ایران

۱۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۰:۴۲

به جرأت می‌توان گفت هدف اصلی ونهایی تمام دولت‌ها،ارتقای عدالت اجتماعی‌وتوسعه پایدار درهمه مناطق برخوردارو کم‌برخوردار است. هراقدامی در حوزه محرومیت‌زدایی می‌تواند در بهبود شرایط زندگی ساکنان این مناطق تاثیرگذار باشد.

ببینید | رستوران رباتیک

ببینید | رستوران رباتیک

۱۵ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۴:۲۸

رستورانی در توکیو ژاپن به طور کامل ربات‌ها را جایگزین انسان کرده است. آنها دما را اندازه گیری می‌کنند، قوانین استفاده از ماسک و ضدعفونی کننده دست را اجرا می‌کنند.

حفاظت از درختان با راه‌اندازی نیروگاه‌های خورشیدی روستایی

حفاظت از درختان با راه‌اندازی نیروگاه‌های خورشیدی روستایی

۱۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۴:۲۹

برای کاستن از میزان مصرف سوخت‌های فسیلی و به‌ویژه جلوگیری از تخریب جنگل‌ها و سوزاندن چوب درختان، می‌توان از انرژی خورشیدی استفاده کرد. امروزه انرژی خورشیدی در زمینه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد و حتی درآمدزایی خوبی هم برای مردم به همراه دارد.

لمس واقعیت در دنیای مجازی

کاربردی‌سازی واقعیت مجازی و افزوده در یک شرکت خلاق

لمس واقعیت در دنیای مجازی

۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۴:۵۹

شاید تا چند سال پیش تجربه بسیاری از لحظات یا حضور در بسیاری از نقاط دنیا تا پایان عمر برای بسیاری از انسان‌ها دست نیافتنی باقی می‌ماند. اما دنیای فناوری با تحولات گسترده‌ای که در سال‌های اخیر در حوزه فناوری‌های جدیدی مانند واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و هوش مصنوعی داشته امکان لمس بسیاری از تجربیات غیرواقعی به صورتی کاملا مشابه واقعیت را برای‌مان فراهم کرده است.

ماشین‌سازی کلید توسعه صنعتی

بررسی برنامه‌ها و اقدامات ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنیان ماشین‌سازی و تجهیزات پیشرفته صنعتی

ماشین‌سازی کلید توسعه صنعتی

۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۴:۵۹

انقلاب صنعتی به جرات از نقاط عطف تاریخ بشری است؛ اتفاقی که تاریخ را ورق زد، به پایان دنیای سنتی سرعت بخشید و ظهور جهان مدرن را بشارت داد. در این تحول مهم‌ترین مؤلفه‌ ماشین‌ها بودند. مجموعه‌ای عظیم از توالی چرخ‌دنده، زنجیر، شفت و دیگ بخار. هیولایی که زغال‌سنگ می‌خورد و بخار و دوده قی می‌کرد و اصلا جایگزینی توان حیرت‌انگیز همین سازوکار با نیروی انسانی بود که تحولی بزرگ را در جهان صنعت به وجود آورد.

نسیم خنک فناوری

«جام‌جم» ضرورت توجه به جایگزینی موتورهای کم‌مصرف دستگاه‌های سرمایشی را با نزدیک شدن به روزهای گرم بررسی می‌کند

نسیم خنک فناوری

۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۳:۳۶

بانزدیک شدن به روزهای گرم نگرانی ازبابت افزایش مصرف انرژی وچالش‌های تأمین انرژی در روزهای تابستانی هم رو به افزایش است وهمه ما نگران اعلام ساعات قطعی برق و دست‌به‌گریبان‌شدن با گرمای طاقت‌فرسا هستیم. اهمیت استفاده از راهکارهای فناورانه و روز دنیا درجهت کاهش مصرف تجهیزات برقی به‌ویژه تجهیزات سرمایشی در سال‌های اخیر به‌خوبی روشن شده وبسیاری ازمحققان شرکت‌های دانش‌بنیان هم درهمین راستا اقدام به توسعه محصولات و فناوری‌هایی ازاین جنس کرده‌اند تابتوانند تاحدامکان به کاهش بار مصرفی انرژی درکشور کمک کنند.

ببینید | ربات جراح

ببینید | ربات جراح

۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۴:۰۵

طبق ویدئوی تازه منتشر شده از سوی سونی، ربات جراح این شرکت قادر است تا برش‌های ریز با دقت بسیار بالایی وارد نماید.

گازهای گلخانه‌ای در مشت مولکولی جدید

گازهای گلخانه‌ای در مشت مولکولی جدید

۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۳:۵۵

«قفسی برای قفس‌ها»عنوانی است که دانشمندان نوع جدیدی ازمواد متخلخل رابا آن توصیف می‌کنندکه ساختارمولکولی منحصربه‌فردی دارد و می‌تواند برای به دام انداختن دی‌اکسیدکربن و گازهای گلخانه‌ای قوی‌تر دیگر استفاده شود.

ببینید | چاپ قلب!

ببینید | چاپ قلب!

۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۴:۱۱

در هیچ حوزه‌ای بیشتر از علم و دانش پیشرفت‌ها به چشم نمی‌آید، نمونه‌اش اولین قلب پرینتِ سه بعدی شده با استفاده از بافت سلولی خود بیمار!

در مسیر رشد زیست‌بوم نوآوری

نگاهی به اهمیت برگزاری رویدادهای شبکه‌سازی در رونق زیست‌بوم دانش‌بنیان

در مسیر رشد زیست‌بوم نوآوری

۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۳:۲۱

شاید در دهه‌های گذشته سخن‌گفتن از مفاهیم و واژه‌های نوپدیدی مانند نوآوری یا خلاقیت، با استقبال چندانی از سوی سازمان‌ها و شرکت‌ها روبه‌رو نمی‌شد. کسب‌وکارهای کوچک و نوپا یا به‌اصطلاح همان استارت‌آپ‌ها نیز محبوبیت چندانی نداشتند.

نیازمندی ها