فرهنگ - معارف و اندیشه - جدیدترین اخبار ایران و جهان | پایگاه خبری جام جم

معارف و اندیشه
روشنگری معصوم در برابر اسرائیلیات

نگاهی به سیره علمی و عملی امام محمد باقر(ع)

روشنگری معصوم در برابر اسرائیلیات

۲۴ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۱:۴۹

محمدبن علی بن حسین بن علی بن ابی‌طالب(ع) پنجمین امام شیعیان است که پدرشان امام سجاد و مادرشان دختر امام حسن است. او تنها امامی است که پدر و مادرش هر دو از ائمه محسوب می‌شوند. مادر آن بزرگوار از چنان قداستی برخوردار بود که بحار‌الانوار درباه‌اش گفته «او صدیقه است و در خاندان امام حسن،کسی همانند او نیست».

تشکیلات روحانیت اسلام

روایت تاریخ از کارنامه روحانیت(بخش سی‌وپنجم)

تشکیلات روحانیت اسلام

۲۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۱:۰۲

روابط تشکیلاتی روحانیون و علمای اسلام در طول تاریخ به هیچ وجه از نوع ارتباطات سازمانی گروه‌ها و احزاب رایج دنیا نبود که به‌آسانی بتوان آن را سرکوب و متلاشی کرد. تشکل‌های مرسوم در جهان، چه آنان که علیه رژیم‌های دیکتاتوری در حال مبارزه‌اند و چه گروه‌ها و احزابی که بر جوامع و کشورها حاکم هستند، عمدتا روابطی برخود حاکم ساخته‌اند که به هر حال آنها را از توده‌های مردم جدا می‌سازد.

چقدر زیبا نشسته‌ای بر دل عاشقانت

پای صحبت خانم نصیری که پرچم هیات حضرت رقیه (س) را در خانه‌اش برافراشته می‌کند

چقدر زیبا نشسته‌ای بر دل عاشقانت

۲۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۶:۲۰

حکمتش را نمی‌دانم، ولی همین چند مدتی را که از روضه‌های خانگی زنجان گزارش تهیه می‌کنم اکثریت مراسم و هیأت‌ها به نام نامی توست «رقیه جان» و چقدر تو زیبا بر دل عاشقان خودت نشسته‌ای.

ایستاده در کوران انحرافات شیعه

روایتی کوتاه از زندگی امام محمدتقی(ع)

ایستاده در کوران انحرافات شیعه

۱۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۱:۴۶

محمدبن علی‌بن موسی، مشهور به امام محمد تقی (ع) و امام جواد(ع) نهمین پیشواى شیعیان است. مادر آن حضرت سبیکه (سکینه) و به روایت دیگر خیزران نام داشت و از خانواده همسر پیامبر، ماریه قبطیه و اهل نوبه (مکانی در آفریقا و نزدیک مصر) بوده است.

هوش مصنوعی و گردشگری مذهبی

نقش رسانه‌های جدید در ارتقای فرهنگ‌ها و سنت‌های مذهبی

هوش مصنوعی و گردشگری مذهبی

۱۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۳:۵۶

گردشگری مذهبی به نوعی از گردشگری اطلاق می‌شود که در آن افراد به منظور زیارت اماکن مقدس، انجام اعمال مذهبی یا کسب آرامش روحی و معنوی به سفر می‌روند. این نوع گردشگری سابقه‌ای دیرینه در تاریخ بشر داشته و در تمام ادیان و مذاهب رواج دارد.

سیر کمال‌گرایی هنر خوشنویسی با قرآن

در گفت‌وگوی «جام‌جم» با یدا...کابلی خوشنویس پیشکسوت بررسی شد

سیر کمال‌گرایی هنر خوشنویسی با قرآن

۰۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۰

طی روزهای گذشته، به‌همت گروه موزه‌های دفینه، کارگاه خط و کتابت باعنوان «تاریخچه خط نستعلیق شکسته بانگاهی به آثار موزه دوران اسلامی» استاد یدا...کابلی، هنرمند نام‌آشنای عرصه خوشنویسی دراین موزه برگزاروازجدیدترین آثار او نیز  رونمایی شد.

جلوه‌های خدمت بر بال هنر

«جام‌جم» آفرینش‌های هنری با موضوع شهدای خدمت را بررسی می‌کند

جلوه‌های خدمت بر بال هنر

۰۵ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۲:۱۳

شهادت رئیس‌جمهور مردمی به همراه جمعی از مسئولان نظام، ضایعه بزرگی برای کشورمان است. هرچند که ملت ایران در تاریخ معاصر خود از چنین اتفاقات ناگواری کم ندیده و همواره ققنوس‌وار از میان این بلایا با سربلندی به راه خود ادامه داده است.

چگونه برای شهید رئیسی و شهدای همراه نماز لیله الدفن بخوانیم؟

چگونه برای شهید رئیسی و شهدای همراه نماز لیله الدفن بخوانیم؟

۰۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۱:۰۹

با توجه به اینکه تدفین بیشتر شهدای سانحه سقوط بالگرد امروز انجام شده و تا ساعتی دیگر نیز پیکر آیت‌الله شهید رئیسی نیز در حرم مطهر امام رضا علیه‌السلام تدفین می‌شود، تعداد زیادی از هموطنان آماده قرائت نماز لیلة‌الدفن برای شهدا می‌شوند.

نیازمندی ها