اقتصاد - صنعت و انرژی - جدیدترین اخبار ایران و جهان | پایگاه خبری جام جم

صنعت و انرژی
جزئیات محاسبه قبض برق مصرفی

جزئیات محاسبه قبض برق مصرفی

۲۴ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۳:۲۷

بسیاری ازمردم چگونگی محاسبه قبض برق همواره برای‌شان مورد سؤال بوده و مبلغی که به‌عنوان بهای برق مصرفی ملزم به پرداخت آن هستند،چطور و باچه فرمولی محاسبه می‌شود.

هزار روز روشن

«جام‌جم» وضعیت خاموشی‌ها در ۳ سال گذشته را بررسی می‌کند

هزار روز روشن

۲۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۰:۳۰

اواسط مرداد‌ماه ۱۴۰۰ زمانی که دولت سیزدهم فعالیت خود را آغاز کرد همچنان برنامه خاموشی برای مناطق مختلف شهرها اجرا می‌شد. از سال ۹۸ خاموشی‌های گسترده آغاز شد و چندی بعد وزارت نیرو در دولت گذشته برنامه خاموشی اعلام می‌کرد اما اکنون که در آخرین روزهای فعالیت دولت سیزدهم هستیم، حتی یک روز هم برق قطع نشده و این در‌حالی است که برای اولین‌بار در تاریخ صنعت برق، تحویل برق به صنایع از خانگی پیشی گرفته است.

صادرات نفت ایران به چین رکورد شکست

صادرات نفت ایران به چین رکورد شکست

۱۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۱:۵۰

واردات نفت خام ایران توسط چین در ماه مه به دنبال بهبود حاشیه‌های سود پالایشگاهی، به بالاترین رقم طی هفت ماه گذشته رسید.

مشترکان پرمصرف از یارانه برق بی‌بهره می‌شوند

مشترکان پرمصرف از یارانه برق بی‌بهره می‌شوند

۱۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۱:۴۴

تعرفه‌گذاری پلکانی مصرف برق از جمله اقداماتی است که وزارت نیرو در کنار اعطای پاداش صرفه‌جویی به مشترکان کم‌مصرف با هدف توزیع عادلانه یارانه انرژی دنبال می‌کند و بر اساس این برنامه تخصیص یارانه برای مصارف بالاتر از الگو ممنوع است.

تجارت روشن ایران و ترکیه

«جام‌جم» از مبادلات برق ۲ همسایه گزارش می‌دهد

تجارت روشن ایران و ترکیه

۱۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۴:۲۸

تجارت با ترکیه، همسایه شمالی ایران، با توجه به موقعیت جغرافیایی و پیوند دینی دو کشور از اهمیت زیادی نزد دولت سیزدهم برخوردار بود. با توجه به حسن همجواری و مشکلات ناشی از تحریم‌ها و نقل‌وانتقالات پولی و بانکی، روابط تهران و آنکارا توسعه زیادی پیدا کرده و آمارهای گمرک نیز حاکی از آن است که این کشور یکی از اصلی‌ترین شرکای تجاری ایران محسوب می‌شود. اخیرا هم دو کشور در حوزه برق توافق جدیدی با هم داشتند، به این صورت که در ساعت پیک ایران، ترکیه برق مازاد خود را به ایران صادر کند و در ساعت پیک ترکیه، ایران برق مازاد خود را به این همسایه بفرستد.

رونق واردات خودرو شاید وقتی دیگر!

«جام‌جم» وضعیت ثبت سفارش خودرو را بررسی می‌کند

رونق واردات خودرو شاید وقتی دیگر!

۰۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۳:۳۲

اوایل سال ۹۷ بود که واردات خودرو با دستور دولت لغو شد. این در حالی بود که در سال ۹۶ سایت ثبت سفارش خودرو بر‌اساس اعلام سازمان بازرسی کل کشور هک و بیش از۶۰۰۰خودروی لوکس ثبت سفارش شد.پس ازآن دولت اعلام کردبه‌دلیل بازگشت تحریم‌های احتمالی ازسوی آمریکا وبه‌منظورصیانت ازمنابع ارزی واردات خودرو لغو می‌شود.

آرامکو به‌دنبال فروش سهام

آرامکو به‌دنبال فروش سهام

۰۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۲:۳۸

قیمت نفت حدود یک درصد در روز جمعه افزایش یافته اما نگرانی در مورد ادامه سیاست نرخ بالای بهره در آمریکا تقاضا برای سوخت را محدود کرده و نفت را در آستانه یک کاهش قیمت هفتگی قرار داده است.

رکوردشکنی نفتی

«جام‌جم» وضعیت تولید و صادرات نفت در دولت سیزدهم را بررسی می‌کند

رکوردشکنی نفتی

۰۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۰:۳۱

دولت سیزدهم زمانی آغاز به کار کرد که فروش نفت در پایین‌ترین حد ممکن قرار داشت. حتی وزیر نفت دولت دوازدهم بارها اعلام کرده بود صادرات نفت ایران از یک میلیون بشکه کمتر نخواهد شد اما آمارها بیانگر آن بود که نه‌فقط کاهش یافت، بلکه پول حاصل از صادرات نفت هم در اختیار دولت قرار نگرفت.

نیازمندی ها