فرهنگ - کتاب و ادبیات - جدیدترین اخبار ایران و جهان | پایگاه خبری جام جم

کتاب و ادبیات
خطبه‌های شاعرانه شهید آل هاشم

در گفت‌و‌گوی «جام‌جم» با لیلا حسین‌نیا شاعر بررسی شد

خطبه‌های شاعرانه شهید آل هاشم

۲۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۱:۴۸

لیلا حسین‌نیا از جوانان شعر امروز ایران است که در آینده بیشتر از او خواهیم شنید. او به دلیل شعری که سال گذشته در دیدار شاعران با رهبر انقلاب خواند و آن را دوباره در برنامه سرزمین شعر تکرار کرد؛درفضای مجازی مشهور شده است.

مادربزرگ‌ها کارشان همین است

روایت یک روزنامه‌نگار از خانه «مشهدی ربابه» در یک روستا

مادربزرگ‌ها کارشان همین است

۲۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۴:۵۵

مشهدی ربابه که اهالی روستای مشنق از توابع شبستر «مَشَ روبابه» صدایش می‌زنند از همان روزی که برای شادی روح همسر مرحومش دانه گندم توی لانه‌‌ مورچه‌ها می‌ریخت، به دلم نشست.

کتابی پر از حس‌های آشنا و ملموس

درباره کتاب «هیچ‌چیز جای کتاب را نمی‌گیرد» به قلم آن بوگل

کتابی پر از حس‌های آشنا و ملموس

۲۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۴:۵۵

طرح جلد کتاب‌ها بسیار اهمیت دارند؛ بارها شده که در یک کتاب‌فروشی‌ همین‌طور که بین قفسه و ردیف کتاب‌ها می‌گشتم و کتاب‌ها را نگاه می‌کردم، کتابی توجهم را جلب کرده و بی ‌این که به محتوای کتاب توجهی کنم، اول جذب طرح جلد غیرمتعارف و زیبایش شده‌ام.

روایت ما می‌توانیم

همراه با تجربه‌ خواندن ۲ کتاب توسط یک فعال حوزه کتاب

روایت ما می‌توانیم

۲۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۴:۵۵

درباره کتاب «شریان مَکُران» «ایران داراى آن قدرت صنعتى نیست که به خودى خود استخراج نفت کرده و در بازارهاى دنیا بفروشد. ایرانى که یک کارخانه سیمان را نمى‌تواند با پرسنل خود اداره کند و ایرانى که کارخانجات کشور را در اثر عدم قدرت فنى به‌صورت ناگوارى درآورده است و ضرر مى‌دهد، با کدام وسایل مى‌خواهد نفت را شخصا استخراج کند؟ در پایان، می‌توان با صراحت تمام گفت: ملى‌کردن صنعت نفت بزرگ‌ترین خیانت است.»

کمیته تنها نهاد «جوانمرگ» انقلاب اسلامی است

در نشستی،کتاب «کمیته‌های انقلاب اسلامی» را با دکتر محمدصادق کوشکی بررسی کردیم

کمیته تنها نهاد «جوانمرگ» انقلاب اسلامی است

۲۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۴:۴۶

کتاب «کمیته‌های انقلاب اسلامی» در سکوت خبری منتشر شد و وقتی اولین نسخه‌اش به دستم رسید، حتی نمی‌دانستم دکتر سهیل صفاری از نویسندگان این کتاب از چاپ و انتشار آن بی‌خبر است. کتاب را به او دادم. چند روز بعد، با رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی جلسه‌ای داشتم و درخواست کردم انتشارات مرکز برای دیده شدن کتاب‌های ارزشمندی که منتشر می‌کند، کوشاتر باشد؛ همان‌جا هم خبر دادم چند روز بعد با حضور نویسندگان این کتاب، نشستی را در کافه‌کتاب زیتون برای بررسی این کتاب برقرار خواهیم کرد.

ترس دختران نوجوان از مردان ریش‌قرمز بی‌حیا

مروری بر کتاب «زخم روی زخم» به قلم محمود جوانبخت از انتشارات «جام‌جم»

ترس دختران نوجوان از مردان ریش‌قرمز بی‌حیا

۲۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۴:۴۶

با شما در خانه‌تان جنگ کردیم‌. مطمئن هستم شما هم در سنین نوجوانی‌، فیلم‌های زیادی از‌‌ هالیوود را دنبال کرده‌اید، البته که از سیمای جمهوری اسلامی ایران؛ شوالیه تاریکی‌، مرد عنکبوتی‌، ارباب حلقه‌ها و صدها فیلم دیگر که موضوع اکثرشان‌، داستان یک ابرقهرمان است که همیشه از کشور ناجی و محبوب آمریکا انتخاب می‌شود و در مقابل نیروهای اهریمنی که قصد نابودی دنیا را دارند ایستاده و با از جان گذشتگی در سخت‌ترین شرایط‌، عاقبت دنیا را نجات می‌دهد‌.

مقصد دیار قدس، همپای جلودار

امروز سالگرد درگذشت حمید سبزواری، پدر شعر انقلاب است

مقصد دیار قدس، همپای جلودار

۲۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۶:۱۵

در سالروز درگذشت زنده‌یاد حمید سبزواری، شاعر پیشکسوتی است که بسیاری به درستی او را پدر شعر انقلاب می‌نامند؛ یادی می‌کنیم از او و از تأثیرگذاری‌اش در حوزه‌های مختلف شعر دهه‌های اخیر، اما در ابتدا از همین لقب «پدر شعر انقلاب» شروع کنیم. این عنوان‌ها شاید برای بسیاری از افراد برای تعارف و خوشامدگویی ساخته شود، اما برای حمید سبزواری، اصلا توصیفی اغراق‌آمیز محسوب نمی‌شود.

شاعری که چریک‌های فلسطینی شعرش را می‌خوانند

گزارش «جام‌جم» از نشست بررسی آثار موسوی گرمارودی

شاعری که چریک‌های فلسطینی شعرش را می‌خوانند

۲۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۰:۴۰

دومین نشست بررسی شعر مذهبی باعنوان «درایت و روایت»با بررسی وجوه گوناگون شعرهای آیینی سیدعلی موسوی گرمارودی در اندیشکده هیأت برگزار شد.

غفلت ادبیات داستانی از روایتگری مذهبی

در گفت‌وگوی «جام‌جم» با احمد عربلو مطرح شد

غفلت ادبیات داستانی از روایتگری مذهبی

۱۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۴:۰۷

روایت زندگی امامان معصوم(ع) و شخصیت‌های دینی و مذهبی، آن هم با زبان داستانگویی و در قالب قصه‌هایی از رویدادهای واقعی و تجربه زیسته این بزرگان در زمانه خود برای همه گروه‌های سنی جذاب است و اهمیت تولید چنین آثاری برای گروه‌های سنی کودکان و نوجوانان علاوه بر این‌که جذابیت خاص خود را دارد، از اهمیت بسیاری هم برخوردار است.

نیازمندی ها