اقتصاد - اقتصاد ایران - جدیدترین اخبار ایران و جهان | پایگاه خبری جام جم

اقتصاد ایران
تضمین ثبات سفره خانوار

«جام‌جم» از وضعیت بازار کالاهای اساسی گزارش می‌دهد

تضمین ثبات سفره خانوار

۲۴ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۳:۰۳

 بنا بر آمار گمرک جمهوری اسلامی سالانه چیزی حدود ۱۴ تا ۱۶ میلیارد دلار به واردات کالاهای اساسی اختصاص می‌یابد و این امر سبب شده که آرامش در بازار این کالاهای اساسی حکمفرما شود و دیگر شاهد صفی شدن این کالاها و کمبود آن نباشیم، به‌طوری‌که در سال گذشته ۲۴ میلیون و ۶۱۹ هزار تن کالای اساسی به ارزش ۱۶ میلیارد و ۷۱ میلیون دلار وارد کشور شده بود.

بالاترین رشد اقتصادی در ۷ سال اخیر

«جام‌جم» گزارش اخیر مرکز آمار ایران را بررسی می‌کند

بالاترین رشد اقتصادی در ۷ سال اخیر

۲۴ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۱:۴۷

دولت دوازدهم در حالی به کار خود پایان داد که اقتصاد ایران با کسری بودجه فراوانی همراه بود و از سوی دیگر نفت به سختی فروش می‌رفت. از سمت دیگر هم تولید‌کنندگان در وضعیت مطلوبی نبودند و بخش خدمات نیز تعریفی نداشت اما با روی کار آمدن دولت سیزدهم اقتصاد تغییر ریل داد که اکنون آثار آن مشخص شده است.

ارتقای ۱۳ پله‌ای اقتصاد ایران

«جام‌جم» گزارش صندوق بین‌المللی پول درباره وضعیت اقتصاد ایران در دولت سیزدهم را بررسی می‌کند

ارتقای ۱۳ پله‌ای اقتصاد ایران

۲۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۱:۳۸

صندوق بین‌المللی پول در گزارش اخیر خود اعلام کرده در دولت سیزدهم تولید ناخالص داخلی ایران دوبرابر شده است. برای درک این موضوع ابتدا به تعریف تولید ناخالص داخلی پرداخته‌ایم. تولید ناخالص داخلی(GDP) کل ارزش پولی یا بازاری همه کالاها و خدمات نهایی تولیدشده در مرزهای یک کشور در یک دوره زمانی خاص است و به‌عنوان معیاری گسترده از کل تولید داخلی، به‌عنوان یک امتیاز جامع ازسلامت اقتصادی یک کشورخاص عمل می‌کند.

ببینید | سقف افزایش اجاره‌ بها در تهران ۲۶ درصد شد

ببینید | سقف افزایش اجاره‌ بها در تهران ۲۶ درصد شد

۲۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۹:۳۰

معاون عمرانی استاندار تهران گفت: طی جلسه شورای مسکن استان تهران، میزان افزایش اجاره بهای مسکن در سال ۱۴۰۳ برای شهر تهران ۲۶ و برای شهر‌های استان ۲۴ درصد نسبت به سال گذشته به تصویب رسید.

تداوم تنش آبی در ۶ استان کشور

تداوم تنش آبی در ۶ استان کشور

۲۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۲:۲۷

سخنگوی صنعت آب با اشاره به تداوم خشکسالی در کشور گفت: هم‌اکنون ۶ استان کشور با تنش آبی روبرو هستند که به ترتیب شامل تهران، بوشهر، قزوین، فارس، سمنان و چهارمحال و بختیاری می شود.

مهار عوامل رشد تورم

گزارش «جام‌جم» از کارنامه دولت سیزدهم در زمینه رشد نقدینگی

مهار عوامل رشد تورم

۲۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۱:۲۲

کاهش نرخ تورم زمانی اتفاق می‌افتد که یا نوسانات بازار ارز مهار شده باشد یا رشد نقدینگی در مدار تعادل قرار بگیرد. آمارها نشان می‌دهد که در طول فعالیت دولت سیزدهم، رشد نقدینگی و نوسانات نرخ ارز مهار شده و این موضوع کاهش نرخ تورم را به دنبال داشته است.

رشد ۳۳۰ درصدی خرید تضمینی گندم

«جام‌جم» از میزان تخصیص و پرداخت پول به گندم‌کاران گزارش می‌دهد

رشد ۳۳۰ درصدی خرید تضمینی گندم

۲۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۰:۲۰

گندم یکی از محصولات کشاورزی است که سهم زیادی در سبد امنیت غذایی کشورمان داشته و بیش از ۴۰ درصد از انرژی و ۴۴ درصد از پروتئین مردم ایران، از این محصول تامین می‌شود. از این رو خودکفایی در این محصول از اهمیت زیادی برخوردار است، به‌طوری که سهراب سهرابی، مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی پیش‌بینی کرده میزان تولید گندم کشور در سال جاری حدود ۱۵ میلیون تن خواهد بود.

بخش دوم قانون بودجه ۱۴۰۳ ابلاغ شد

از سوی سرپرست ریاست جمهوری؛

بخش دوم قانون بودجه ۱۴۰۳ ابلاغ شد

۱۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۸:۵۳

سرپرست ریاست جمهوری بخش دوم قانون بودجه کل کشور سال ۱۴۰۳ را به همراه جداول آن به سازمان برنامه و بودجه ابلاغ کرد.

تکمیل پازل تجارت آزاد ایران و اوراسیا

«جام‌جم» از موافقت روسیه برای افزایش تجارت اتحادیه اقتصادی اوراسیا گزارش می‌دهد

تکمیل پازل تجارت آزاد ایران و اوراسیا

۱۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۰:۴۸

با آغاز فعالیت دولت سیزدهم توسعه دیپلماسی اقتصادی و سیاسی با همسایگان در دستور کار قرار گرفت و بدین منظور پیمان‌ها و توافقنامه‌های زیادی مابین ایران و دیگر کشورها به امضا رسید. یکی از این توافقنامه‌ها به تجارت آزاد با پنج کشور عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا شامل قرقیزستان، قزاقستان، ارمنستان، بلاروس و به رهبری روسیه بود؛ به‌طوری که آخرین آمارها حاکی از آن است که تجارت به این کشورها از دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار به بیش از سه میلیارد و ۵۰۰میلیون دلار رسیده است.

تهران-کابل در مسیر تجارت ۱۰میلیارد دلاری

«جام‌جم» وضعیت تجارت ایران و افغانستان را بررسی می‌کند

تهران-کابل در مسیر تجارت ۱۰میلیارد دلاری

۱۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۴:۰۵

افغانستان با توجه به اشتراکات دینی،زبانی،فرهنگی،تاریخی و مرزی یکی از کشورهایی است که همواره سهم زیادی در سبد صادراتی ایران داشته؛به‌طوری که همواره کالاهای ایرانی به این کشور صادر شده و ارزآوری قابل توجهی ازاین طریق نصیب کشورمان می‌شود.

نیازمندی ها